Co vlastně dělá Wi-Fi router
Nejdříve se Vám pokusíme trochu vysvětlit co vlastně takový wifi router je a co dělá. Je to síťové zařízení, které obsahuje hned tři prvky. Samotný router se stará se o to, aby jednu IP adresu od poskytovatele připojení mohlo v domácí nebo firemní síťi využít více zařízení. Vestavěný switch (přepínač) tato zařízení propojuje a přístupový bod odděluje drátovou a bezdrátovou síť.
Nejdříve si uděláme pořádek v současných Wi-Fi standardech. Zatímco někteří obchodníci používají původní označení (např. 802.11ax) a jiní to nové (Wi-Fi6), další je úspěšně mixují dohromady 🙂
V tabulce je přehled aktuálních i známých budoucích standardů:
Jaký tedy vybrat spravný Wi-Fi router?
Nebudeme Vám lhát, čím lepší router vyberete, tím budete mít ve zkratce řečeno méně starostí a více komfortu. Nemusí jít zpravidla jen o větší pokrytí signálem, nebo větší datovou propustnost router, ale dražší routery nabízejí zajímavé benefity ve formě různých funkcí, které Vám popíšeme:
-
ROAMING = tato funkce zabezpečí to, že pokud použijete více routerů podporující tuto funkci a budete mít více routerů, které tuto funkci podporují, Vaše síť bude vysílat pod stejným názvem (SSID) a zařízení si Vás mezi sebou budou automaticky přepojovat dle síly signálu (tuto funkci všichni znáte z mobilního telefonu například při jízde po dálnici)
-
MESH = základem technologie MESH jeto, že Wi-Fi routery (pokud jich máte několik a nemáte existující datovou kabeláž se mezi sebou propojí navzájem a zařízení se následně mohou připojit k jakémukoliv Wi-Fi routeru a síť zde opět tváří jako jedna síť
-
CLOUD MANAGED = pokud router umožňuje napojení na cloud výrobce, přináší to velkou výhodu pro Vás, jelikož máte přehled o připojených zařízeních přes mobilní aplikaci, ale zejména pro nás Vaše partnery, jelikož dokážeme zařízení dle Vašich požadavků vzdáleně nakonfigurovat, diagnostikovat, updatovat atd.
- PoE podpora = jsou situace, kdy Wi-Fi router potřebujeme umístit do míst, kam je možné dotáhnout datový kabel, ale již tam možnost zásuvky pro napájecí adapter (zpravidla venkovní prostory jako zahrady, půdy apod.), ale pokud router podporuje napájení přes PoE (jsou opět různé standardy), je možné samotný Wi-Fi router napájet po datovém kabelu do vzdálenosti až 100m
Naše nabídka Wi-Fi routerů:
Wi-Fi 4 Reyee RG-EW300N 300Mbps
Ačkoliv se jedná o základní router již disponuje funkcemi, které mají až dražší routery a to například možnost připojení na CLOUD vč. v případě zapojení více routerů tak i funkce ROAMING. Přes mobilní aplikaci, jde jednoduše omezovat rychlost jednotlivým zařízením apod. Dostačující pro HOME tarify.
Wi-Fi 5 Reyee RG-EW1300G 1300M Dual-band Gigabit
Tento router je navíc od předchozího již dvoupásmový, zařízení se tedy podle toho co umí automaticky připojení ke staré 2,4GHz síťi, nebo k rychlejší 5GHz. Navíc tento router umožňuje na všech LAN portech rychlost až 1000Mbit/s (10x více než EW300N) Doporučuje pro rychlosti do 100Mbit
Wi-Fi 6 Reyee RG-EW3000GX PRO 3000M Wi-Fi 6 Dual-band Gigabit Gaming
Aktuální standard, který již podporuje většina cca. 2-3 roky starých zařízení. Nákup tohoto router určitě není cesta zpět = neomezujte se rychlostně.
Wi-Fi 6 Reyee RG-M18 1800M Dual-band Gigabit Mesh Router
Tento router je parametry téměř totožný jako router EW3000GW, navíc ale přidává funkci MESH, právě pro případ, že potřebujete zapojit do jedné síťě více Wi-Fi routerů bez existujících datových rozvodů.
Reyee RG-EG105G V2 Reyee Cloud Managed Router
Tento produkt lze nazvat jednoduše jako řídící prvek celé Vaší sítě (není Však nutné ho instalovat!). Řidí všechny Vaše Wi-Fi routery, switche apod. a nabízí spousty zajímavých funkcí jako například content filtering = jednoduše lze ve Vaší síťi například dětem v určitém časovém okně vypnout možnost připojení na sociální sítě, prohlížet weby s choulostivou tématickou, zakázat možnost on-line plateb apod.